Trávníky chtějí trpělivost, blíží se jaro, tak žádnou paniku prosím...

Blíží se jaro a skoro by se dalo říci, že jsme toho o trávnících slyšeli tolik, že už snad ani není, co zajímavého napsat, a nic nového nás nepřekvapí. Bohužel to tak není a každý rok na jaře se při péči o trávníky můžeme občas setkat s pěkným diletantstvím.

Jarní vertikutace trávníku

Tak například taková vertikutace trávníku. Nevěřili byste, kolik lidí vyjadřuje svoji nahromaděnou touhu po teplém ročním období nastartováním vertikutátoru v době, kdy v noci ještě mrzne a neobeschnutý trávník se na povrchu půdy loupe, jako bychom shrabovali seno. V tomto případě skutečně neplatí, čím dříve, tím lépe. Při vertikutaci by měl být trávník již probuzený, aby rychle dokázal reagovat na proživší stres, respektive, aby zapojení trávníku po této regenerační kůře proběhlo co nejrychleji. A k tomu trávníku dopomůže hnojení a současný dosev v případě, že už byl porost značně prořídlý.

Složení dosevové směsi je celkem jednoznačnou záležitostí. Musí být vždy postaveno na převažujícím jílku vytrvalém ve směsi, samozřejmě v trávníkové odrůdě, protože na rodinné zahradě obvykle nemá zákazník v plánu sušit seno pro králíky, pokud by si to vysloveně nepřál.

Jarní zakládání trávníku

Horší už to bývá se zvolením té nejvhodnější směsi pro založení nového trávníku. Při výběru takové směsi je nutné zohlednit plánovanou intenzitu péče, stanovištní podmínky a především účel využití travnaté plochy. Existuje mnoho kategorií trávníků, ale trávník v rodinné zahradě má být zelený a homogenní. Bohužel ne každá travbá směs, která je v nabídce semenářských firem, je vůbec schopna vytvořit homogenní trávník, tedy není vhodná pro zakládání trávníků. Některé travní druhy, jako je např. kostřava rákosovitá nebo metlice trsnatá, musí být ve směsi zastoupeny ve vyšším podílu (ne méně než 60 %), aby mohl být vytvořen kvalitní estetický vjem zahrnující právě onu stejnorodost trávníku. Zahradníci musí znát alespoň základní pravidla sestavování travních směsí, protože oni jsou ti, na kterých potom stojí zodpovědnost za založení nového trávníku. Že má směs marketingově zajímavý název a navádí k použití do rodinných zahrad, aniž by dokázala naplnit očekávání do ní vložené, je smutná realita této doby, kdy je pro všechny zúčastněné na prvním místě cena a ten, kdo nekvalitní směs vyseje, nepřemýšlí nad souvislostmi. Buď nemá dost potřebných informací, nebo chce vydělat na úkor své dobré pověsti a následná frustrace nespokojených majitelů rodinné zahrady je mu celkem lhostejná.

Často se stává, že spousta nevhodných operací na trávníku probíhá nikoliv proto, že by zahradník nevěděl jak, ale proto, že je těžké odolat tlaku investorů. Pokušení, vydělat finanční prostředky co nejdříve, je velké a stavovská čest jde stranou. Děje se to ve všech oborech, proč by tedy zrovna čeští zahradnící měli být lepší, než třeba polští potravináři. No přece proto, aby se za sebe a svoji práci nemuseli stydět. Někomu se to může zdát málo, ale dobrá pověst se buduje dlouho a velice rychle se ztratí. I v době, kdy se se seriózním přístupem k soutěžení ve veřejných zakázkách dá tak leda zkrachovat, je potřeba nezapomenout na poctivé řemeslo, aby zde po nás zbylo trochu víc, než jen potopa. A proto milí investoři, občas svým zahradníkům přece jen věřte, když vám tvrdí, že trávník křičením rychleji neporoste, tak mají pravdu. Takovéto “poručíme větru, dešti”, tak to už tu bylo. Při založení trávníku a zvolení vhodného postupu proto dejte volnost zkušenému zahradníkovi, důvěřujte mu, vyplatí se vám to ve výsledné podobě trávníku.