ŽIVA - Druhově obohacená jetelotravní směs

Směs je složena z českých odrůd vhodných pro použití v krajině dle Standardu Agentury přírody a krajiny „Krajinné trávníky“.

Použití druhově obohacené jetelotravní směsi je určeno pro případy zatravňování orné půdy a jejího převodu na trvalé travní porosty, ale i pro zlepšení druhově nevyhovujících trvalých travních porostů v oblastech, kde chybí regionální směsi osiv. Použití běžných komerčních směsí je z hlediska ochrany přírody nevhodné.

I z porostů založených výsevem druhově obohacených směsí se může postupně vyvinout druhově bohatý porost spontánní sukcesí cílových druhů z okolí, zvláště po ústupu některých méně vytrvalých vysetých komponent např. jetele lučního (Trifolium pratense).

Podle Programu rozvoje venkova na období 2014-2020 je použití těchto směsí povinné ve zvláště chráněných územích (předpokládáme, že velkoplošných) a ochranných pásmech národních parků na půdách:

  • silně a mírně erozně ohrožených,
  • podél vodních útvarů,
  • v ochranných pásmech vodních zdrojů.

Předpokládá se, že jejich použití přispěje ke zvyšování biologické různorodosti a ekologické stability krajiny.

Balení
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Dostupnost . . Zvolte variantu
Kód: ZIVA-10 ZIVA-20 Zvolte variantu
1 840 Kč 3 680 Kč od 1 840 Kč 1 600 Kč bez DPH 3 200 Kč bez DPH od 1 600 Kč bez DPH
ŽIVA - Druhově obohacená jetelotravní směs

Složení*:

Trávy 95%: Psárka luční (Alopecurus pratensis) 12%, Ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius) 1%, Poháňka hřebenitá (Cynosurus cristatus) 6%, Srha laločnatá (Dactylis glomerata) 4%, Kostřava červená (Festuca rubra trichophylla) 20%, Kostřava červená (Festuca rubra commutata) 6%, Kostřava luční (Festuca pratensis) 14%, Bojínek luční (Phleum pratense) 10%, , Lipnice luční (Poa pratensis) 19%,Trojštět žlutavý (Trisetum flavescens) 3%.

Jeteloviny 5%: Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria) 0,5%, Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus) 0,5%, Tolice dětelová (Medicago lupulina) 1%, Vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia) 1%, Jetel luční (Trifolium pratense) 1,2%, Jetel plazivý (Trifolium repens) 0,8%.

Doporučený výsevek: 30 kg/ha

*Složení může podléhat změnám na základě aktuální dostupnosti komponent.

Doplňkové parametry

Kategorie: Jetelotravní směsi
Funkce: Medonosná, Pícninářská
Lokalita: Krajina
Stanoviště: Standardní, Sucho, Vlhko
Vlastnosti: Výrazné barvy, Druhově obohacená

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Založení porostu 12.2.2022 09:14
Dobrý den chci se zeptat jak a kdy založit porost? Jestli je potřeba podsev nebo bez podsevu? Děkuji za odpověď
Založení porostu 15.2.2022 14:32
Dobrý den, výsev je vhodný již nyní, obecně pak během jarních měsíců do konce dubna. V druhé polovině roku je vhodný výsev v druhé polovině září, dle přírodních podmínek případně i začátkem října. Porost je vhodné zakládat bez podsevu. Děkujeme za Váš zájem! Martin Straka, Agrostis Trávníky, s.r.o.