NEKTAR - Travinobylinná směs pro včelí pastvu

NEKTAR reaguje na změnu klimatu a stále se zvyšující sucho vysokou diverzitou bylin, jetelovin a trav, včetně druhů vázajících dusík. Směs podporuje bonitu půdy a atraktivitu pro edafon, zlepšuje vodní režim či účinnost protierozních opatření. Přispívá ke stabilizaci ekosystému a opylovatelům navíc nabízí kontinuální snůšku pylu i nektaru.

Možnosti doručení
Kód: NEKTAR-1
od 1 366 Kč od 1 219,64 Kč bez DPH
NEKTAR - Travinobylinná směs pro včelí pastvu
62 rsm 24 bylinny travnik main
Novinka
Balení: 1 kg
. | NEKTAR-1
1 366 Kč
1 219,64 Kč bez DPH
Balení: 10 kg
. | NEKTAR-10
10 875 Kč
9 709,82 Kč bez DPH

NEKTAR - Travinobylinná směs pro včelí pastvu obsahuje 29 rostlinných druhů. Od roku 2021 je tato směs na základě výzkumného projektu č. TJ04000048 „Vliv foliární aplikace selenu a zinku na kvalitativní a kvantitativní parametry pícnin a životního prostředí organismů na ně vázaných“ podpořeného TAČR, zapsána jako užitný vzor na Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem 35557.

Skladba osevní směsi NEKTAR reaguje na několik nejaktuálnějších problémů lučních porostů v ČR i přilehlých regionech. Reaguje na změnu klimatu a stále se zvyšující sucho vysokou diverzitou bylin, jetelovin a trav, včetně druhů vázajících dusík. Vysetá směs přispívá k lepšímu zapojení porostu, zmohutnění kořenové soustavy a zvýšení podílu organické složky v půdě. Díky tomu se celkově podpoří bonita půdy a atraktivita pro edafon. Zároveň dochází ke zlepšení vodního režimu a zvýšení účinnosti protierozních a protipovodňových opatření v krajině. Zastoupení nektarodárných rostlin zajistí opylovatelům kontinuální snůšku pylu i nektaru, druhovou bohatost pylu (tedy i esenciálních  aminokyselin, vitamínů, fenolických látek a mikrobioty nutné pro optimální fungování zažívacího traktu hmyzu). Začleněním směsi do krajiny je podpořena tvorba krajinné mozaiky, na niž je navázáno drobné ptactvo a drobná zvěř. Tím směs přispívá ke stabilizaci ekosystému, tedy celého potravního řetězce, a navýšením stavu ptactva zároveň otevře možnost řešení aktuálního problému přemnožení hrabošů.

Vybrané rostlinné druhy ve směsi jsou schopné akumulovat Se a Zn a biofortifikovat tím biomasu sloužící jako píce pro výživu hospodářských zvířat. Předpokládá se i pozitivní reakce opylovatelů díky zlepšení kvalitativních i kvantitativních parametrů potravových zdrojů včel. Rostliny fortifikované mikroelementy jsou včelami navštěvovány. Navýšení Zn a Se ve výživě opylovatelů může být klíčovým faktorem pro zlepšení jejich životaschopnosti.

Travinobylinná směs pro včelí pastvu NEKTAR je využitelná zemědělci, orientujícími se na udržitelné hospodaření v krajině, včetně těch, kteří musí zajistit dostatečnou produkci píce.  

Složení*:

Trávy 70%: Psineček obecný (Agrostis capillaris) ´Polana´ 2,3%, Tomka vonná (Anthoxantum odoratum) 1,5%, Ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius) ´Median´ 3,4%, Sveřep vzpřímený (Bromus erectus) 3%, Poháňka hřebenitá (Cynosorus cristatus) ´Rožnovská´ 9,9%, Kostřava luční (Festuca pratensis) ´Otava´ 7,8%, Kostřava červená pravá (Festuca rubra rubra) ´Tagera´ 11,7%, Kostřava červená (Festuca rubra trichophylla) ´Mirka´ 5,4%, Kostřava červená trsnatá (Festuca rubra commutata) ´Fidelio´ 3,9%, Kostřava drsnolistá (Festuca trachyphylla) ´Dorotka´ 7,8%, Jílek vytrvalý (Lolium perenne) ´Honzík´ 1,6%, Bojínek luční (Phleum pratense) ´Sobol´ 1,6%, Lipnice luční (Poa pratensis) ´Balin´ 7,8%, Trojštět žlutavý (Trisetum flavescens) ´Horal´ 2,3%

Byliny 20%: Kmín kořenný (Carum carvi) ´Prochan´ 0,6%, Chrpa luční (Centaurea jacea) 0,6%, Pohanka obecná (Fagopyrum esculentum) ´Zita´ 6,7%, Chrastavec rolní (Knautia arvensis) 1,4%, Kopretina irkutská (Leucanthemum vulgare) 2,8%, Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacefolia) ´Větrovská´ 0,7%, Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacefolia) ´Protana´ 5%, Šalvěj luční (Salvia pratensis) 0,5%, Krvavec menší (Sanguisorba minor) 1,4%, Silenka nadmutá (Silene vulgaris) 0,3%

Jeteloviny 10%: Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria) ´Pamir´ 1,3%, Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus) ´Táborák´ 6,7%, Vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia) ´Višňovský´ 1,7%, Jetel luční (Trifolium pratense) ´Start´ 0,3%

 

Balení: 50 g 200 g 1 kg 10 kg
Plocha (m2): X X 180 - 250 1800 - 2500

 

Doporučený výsevek: 4-6 g/m2

Hmotnost balení ±4% v závislosti na vysychání semen.

*Složení může podléhat změnám na základě aktuální dostupnosti komponent.

Doplňkové parametry

Kategorie: Travinobylinné směsi
Funkce: Medonosná, Pícninářská
Lokalita: Krajina, Intravilán
Stanoviště: Standardní, Sucho
Vlastnosti: S podílem letniček, Výrazné barvy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Společnost Agrostis Trávníky, s.r.o. se od svého vzniku v roce 2002 vypracovala v jednoho z předních producentů a dodavatelů v segmentech travních a travinobylinných osiv, hnojiv a odborného poradenství v České republice a na Slovensku. Věnujeme se výrobě rozsáhlé řady typových směsí, výzkumu, spolupráci s ekology a univerzitami a osvětové činnosti tak, abychom byli schopni našim zákazníkům nadále poskytovat služby co nejvyšší kvality.

Podobné produkty

62 rsm 24 bylinny travnik main
Tip
od 630,36 Kč bez DPH
od 706 Kč

Obsahuje 49 rostlinných druhů. Směs produkčního charakteru neobsahuje žádné travní druhy, přesto,...

+ další
VILIK-200
62 rsm 24 bylinny travnik main
Tip
od 580,36 Kč bez DPH
od 650 Kč

Díky vysokému podílu barevných jetelovin, kopretiny a řebříčku, tvoří pestrý a suchovzdorný...

+ další
PAPILIO-1
VTWEB
2 459,82 Kč bez DPH
2 755 Kč

Směs je vhodná pro osetí orné půdy za účelem snížení škod zvěří na okolních kulturách. Složení...

+ další
MP-10
62 rsm 24 bylinny travnik main
od 919,64 Kč bez DPH
od 1 030 Kč

Obsahuje 42 rostlinných druhů. Klasická louka pro univerzální použití umožňuje zatravnit starý...

+ další
KLASIK-1